piatok 27. decembra 2013

Palivové drevo - čím kúriť

Palivové drevo do krbu a možnosti vykurovania. Kvalitné palivové drevo si vždy vyberajte len od spoľahlivého a overeného dodávateľa dreva do krbu. Výhodou takejto spolupráce je spokojnosť zákazníka, že dostal za svoje peniaze to čo chce. Nie je nad romantickú idylku pri krbe či kozube, predtým však musíme myslieť na to, aby sme mali čím kúriť a aby sme nezažívali stresy pred sezónou, ktorá je už väčšinou v plnom prúde, ak si mi zrovna spomenieme na to, že ešte nemáme doma žiadne drevo na kúrenie.


Prejdem rovno na základné možnosti, ktoré máme pri výbere správneho ekologického vykurovania:

Palivové drevo metrovica:
Vyznačuje sa najlepšou cenou na trhu, nakoľko spracovateľ dreva nemá vysoké náklady na spracovanie takéhoto dreva. Nevýhodou je samozrejme prácnosť zo strany objednávateľa, ak metrovicu samozrejme nevyužije na kúrenie kotlom, kde sa mu takéto kusy zmestia rovno celé. V opačnom prípade ak si ich chce objednávateľ spracovávať sám, musí počítať s náročnou fyzickou prácou, kedy je potrebné všetko drevo spracovať na kúrenie do takého stavu, aby sa mu zmestilo do krbu či kotla.

Palivové drevo štiepané:
Štiepané palivové drevo do krbu je základný produkt každého spoľahlivého spracovateľa dreva, ktorý nemá drevo len počas nákupnej sezóny, ale spracováva drevo počas celého roku a vždy sa môže naň zákazník obrátiť a vždy vie, že rovnako kvalitné drevo do krbu dostane či už mimo sezóny, alebo počas hlavnej nákupnej a vykurovacej sezóny. Tu by si mal zákazník dávať pozor hlavne na stav dreva, t.j. či je to drevo sušené, alebo je to drevo mokré. Každý kto pravidelne vykuruje drevom svoje priestory vie, že je veľký rozdiel pri kúrení mokrým drevom a kúrení suchým drevom. Mokré drevo nemá dobrú výhrevnosť a väčšinou len tlie, ako keby sa mu ani nechcelo horieť. Druhou veľkou nevýhodou je samotné zanášanie komína, kominár vždy po sezóne presne vie, akým kvalitným materiálom sa kúrilo počas vykurovacej sezóny. Palivové drevo štiepané sa väčšinou predáva ukladané v klietkach 1x1x1m alebo v klietkach 1x1x2m.

Výhodná alternatíva k štiepanému ukladanému drevu:
V poslednom období začalo niekoľko spracovateľov baliť štiepané drevo ako voľne sypané na palete. Veľkou výhodou takéhoto riešenia je rýchlejšie preschnutie ako pri ukladanom dreve a nie je potrebné takúto paletu prekladať pri dodávke.

Záver: ak by som mal zhrnúť možnosti, najrozumnejšie z mojej praxe sa mi osvedčili nasledovné riešenia:


A, kúriť kvalitným presušeným drevom od spoľahlivého dodávateľa palivového dreva. Ak nemáme možnosť kúpiť takéto sušené drevo na kúrenie, keďže niekedy je to priam nadľudský výkon, je potrebné si zaobstarať drevo hneď na jar a nechať si ho poriadne preschnúť doma.
B, ak sme na to pozabudli a zistili sme v októbri, že nemáme čím zakúriť, budete asi nútený kúpiť drevo aké je, ak to bude preschnuté, tak fajn, ale ak nie, aj tu je riešenie. Najrozumnejší spôsob kúrenia sa mi osvedčil rozkúriť v krbe nočnými kvalitnými briketami a keď je už správna pahreba, môžeme pridať aj nie úplne preschnuté drevo. Týmto zabezpečíme kvalitný základ, ktorý nám zabezpečí rovnomerné spaľovanie a presychanie priloženého dreva. Ja takýmto spôsobom kúrim už niekoľko sezón, keďže zohnať každý rok kvalitne presušené drevo je naozaj nadľudský výkon.

Dúfam že Vám môj článok pomôže pri rozhodovaní, čím zakúriť na budúcu sezónu, v prípade ak potrebujete drevo do krbu v okolí Senec, Pezinok, Bratislava, Trnava, Dunajská Streda a okolie, neváhajte kontaktovať overeného spracovateľa palivového dreva "Predaj palivového dreva SK". 

 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára